غلامحسین ریاحی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ غلامحسین ریاحی
آرشیو وبلاگ
      اگر فردا هر گز نیاید ! ()
مار را چگونه باید نوشت؟ نویسنده: غلامحسین ریاحی - ۱۳٩٠/٤/۸

 

مار را چگونه باید نوشت؟

 

روستایی بود دور افتاده که مردم ساده دل و بی سوادی در آن سکونت داشتند . مردی شیاد از ساده لوحی آنان استفاده کرده و بر آنان به نوعی حکومت می کرد . برحسب اتفاق ، گذر یک معلم به آن روستا افتاد و متوجه دغلکاری های شیاد شد و او را نصیحت کرد که از اغفال مردم دست بردارد و گرنه او را رسوا می کند . اما مرد شیاد نپذیرفت . بعد از اتمام حجت ٬ معلم با مردم روستا از فریبکاری های شیاد سخن گفت و نسبت به حقه های او هشدار داد .

 

بعد از کلی مشاجره بین معلم و شیاد قرار بر این شد که فردا در میدان روستا معلم و مرد شیاد مسابقه بدهند تا معلوم شود کدامیک با سواد و کدامیک بی سواد هستند . در روز موعود همه مردم روستا در میدان ده گرد آمده بودند تا ببینند آخر کار ، چه می شود.

 

شیاد به معلم گفت : بنویس مار

 

معلم نوشت : مار

 

نوبت شیاد که رسید شکل مار را روی خاک کشید.

 

و به مردم گفت : شما خود قضاوت کنید کدامیک از اینها مار است ؟

 

مردم که سواد نداشتند متوجه نوشته مار نشدند اما همه شکل مار را شناختند و به جان معلم افتادند تا می توانستند او را کتک زدند و از روستا بیرون راندند.

 

 

 

اگر می خواهیم بر دیگران تأثیر بگذاریم یا آنها را با خود همراه کنیم بهتر است با زبان ، رویکرد و نگرش خود آنها ، با آنها سخن گفته و رفتار کنیم . همیشه نمی توانیم با اصول و چارچوب فکری خود دیگران را مدیریت کنیم . باید افکار و مقاصد خود را به زبان فرهنگ ، نگرش ، اعتقادات ، آداب و رسوم و پیشینه آنان ترجمه کرد و به آنها داد.

 

 

 

 

 

 

 

  نظرات ()
مطالب اخیر مار را چگونه باید نوشت؟ حاصل عمر گابریل گارسیا مارکز در 15 جمله سنت فرانسیس اسیز درد فرقی نمیکند که ... نامت را زیباترین غزل حافظ کدام است ؟ بهار ، جلوه زیبای خداوند غریب است ... انسان چیست ؟
دوستان من   اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب